MEĐUNARODNI DAN SREDNJOŠKOLACA I STUDENATA

17. novembar proglašen je Međunarodnim danom srednjoškolaca  i studenata 1939. godine u Londonu od strane Međunarodnog vijeća studenata kao znak sjećanja na studentske demonstracije u Pragu koje su nacisti ugušili zatvorivši sve ustanove visokog obrazovanja u Češkoj i poslavši više od 1200 studenata u koncentracione logore, dok je devet studenata i profesora strijeljano.

Ovaj datum se obilježava i kao dan aktivizma mladih s ciljem borbe za prava mladih.

Posljednjih nekoliko godina Dan srednjoškolaca povezan je s Evropskom deklaracijom o pravima srednjoškolaca, koju je donio Organizacijski ured za evropska udruženja učenika.

Najbolji način za ostvarivanje prava mladih može se postići kroz istinsku ličnu energiju, intelekt, talent i predani rad.

Svim učenicima želimo sretan Međunarodni dan srednjoškolaca i uspjeh nakon povratka u  školske klupe

Kolektiv JU Srednjoškolski centar Hadžići