Međunarodni dan maternjeg jezika

Danas se u svijetu obilježava Međunarodni dan maternjeg jezika. UNESCO je 21. februar odredio kao dan kada se veća pažnja posvećuje pitanjima njegovanja jezičke i kulturne različitosti. Maternji jezik je bogatstvo koje baštinimo u svojoj kulturnoj i jezičkoj tradiciji, koju trebamo poznavati da bismo je mogli pokazati drugima i ostaviti budućim generacijama. U tu svrhu, i u čast obilježavanja Međunarodnog dana maternjeg jezika, učenici drugog razreda gimnazije naše škole proveli su anketu među srednjoškolcima o poznavanju pravopisno-gramatičke norme, historije bosanskog jezika i književnosti. Anketirano je ukupno 77 učenika, postavljeno je 16 pitanja, a tačan broj odgovora bio je 998.

Rezultati ankete su optimistični, što se vidi iz priloženih grafikona, ali uvijek može biti bolje, zato trebamo nastaviti njegovati našu jezičku i književnu kulturu. Bogat si onoliko koliko jezika znaš, ali samo je jedan maternji, onaj kojim govoriš, na kojem pišeš, misliš i sanjaš, zato ga poštuj i voli iznad svega!