Matematika i Valentinovo u našoj školi

Da je matematika egzaktna nauka – to smo znali, ali da se može povezati sa Danom zaljubljenih, to smo naučili. Cilj projekta „Matematika i Valentinovo“ bio da se pokaže da matematika i ljubav nisu nespojivi, te da kroz zadatke i istraživanja vezana za Valentinovo učenici razvijaju ljubav prema nauci. Kroz projekat učenici su usavršili ranije stečena matematička znanja i primijenili ih u konkretnim situacijama. Nosioci ovog zanimljivog projekta bili su učenici I-1 odjeljenja. Uz mentorstvo prof. matematike Elme Đogić i usvojili znanja koje ne bi uspjeli na časovima redovne nastave.
Tokom ovog projekta računali su procente, primjenjivali ih u rezultatima ankete koju su proveli, a te rezultate prikazati grafikonima u Excelu. U ovim aktivnostima su imali podršku profesorice Alme Šarić. Istražujući internet u potrazi za matematičkim zadacima vezanim za ljubav, učenici su analizirali pronađene zadatke i sastavili vlastite, te naučili kako predstavljati figure i grafike funkcija u programu Geogebra. Posebno su se bavili funkcijama čiji je grafik u obliku srca. Zajedno sa profesorom Kemom Ćorovićem prošli su kratku obuku za rad na 3 D printeru, te su kao rezultat isprintali privjeske u obliku srca za sve učesnike projekta. Istražili su mogućnosti programa Canva za pravljenje plakata, napravili plakate na kojima su prikazali aktivnosti svake od grupa, te iste isprintali na ploteru. Način korištenja i mogućnosti plotera objasnio im je profesor Suad Masleša. U okviru projekta svi učenici I-1 su uz pomoć profesorica Jasmine Pezo i Amne Bandić naučili praviti sapune u obliku srca, pri čemu su koristili matematičke proračune i mjerenja.