35. međunarodni sajam knjiga u Sarajevu

Gimnazijalci III-1 posjetili su 35. međunarodni sajam knjiga u Sarajevu, koji se ove godine održava pod sloganom “Riječ”. Posjeta sajmu knjiga za učenike je poseban doživljaj. Ovom prilikom naši učenici istražili su različite naslove i žanrove knjiga, pronašli su djela koja ih zanimaju te su razgovarali s promotorima knjiga, izdavačima i drugim posjetiocima. Preko 150 izdavača iz BiH, regije i Evrope nudili su posjetiocima raznovrsne književne sadržaje. Osim promocije knjiga, učenici su imali priliku da se susretnu s autorima, razgovoraju o književnosti i da pogledaju sadržaje kreativnih radionica, što ih je posebno privuklo. Moglo se osjetiti i doživjeti da sve prisutne na sajmu veže ista energija – ljubav prema pisanoj riječi i knjizi kao izvoru znanja. Cilj posjete nije bio samo kupovina knjiga, već i razvoj ljubavi prema knjigama, poticanje kritičkog razmišljanja o književnosti te unapređenje komunikacijskih vještina učenika. Organizator posjete za naše učenike bila je profesorica i razrednica III-1 Nusrete Ćatić, a u ovoj organizaciji podršku su joj dali i profesorica Ifete Turčinović i bibliotekar Edin Topčić. Sigurno će ova posjeta razviti kod učenika svijest da istražuju književnost i literaturu izvan školskih obaveza.